UWAGA !
Dodane przez gci dnia Luty 18 2009 14:57:15
news: a-30.gifOdmrożenie jest skutkiem oddziaływania zimna. W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców nóg, nosa, małżowin usznych. Wychłodzeniejest stanem, gdy temp. wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości – do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeśli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia – rozpocznij powolne ogrzewanie osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową – ogrzewaj go własnym ciałem. Silny wiatrw połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temp. poniżej - 30°C. Może to być przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu. Jeśli musisz wyruszyć w podróż, rozważ wykorzystanie publicznych środków transportu.


Rozszerzona zawartość newsa
news: a-30.gifOdmrożenie jest skutkiem oddziaływania zimna. W wyniku odmrożenia mogą wystąpić trwałe uszkodzenia najbardziej narażonych części ciała. Typowymi objawami tego urazu są: znaczne wychłodzenie, zaczerwienienie, utrata czucia oraz bladość palców nóg, nosa, małżowin usznych. Wychłodzeniejest stanem, gdy temp. wewnętrzna ciała spada poniżej 35°C. Objawami wychłodzenia są zaburzenia świadomości – do śpiączki włącznie, powolna mowa, poczucie wyczerpania, zaburzenia mowy, senność. Jeśli u kogoś podejrzewane jest wystąpienie odmrożenia lub wychłodzenia – rozpocznij powolne ogrzewanie osoby. Zdejmij przemarznięte ubranie, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem, folią aluminiową – ogrzewaj go własnym ciałem. Silny wiatrw połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temp. poniżej - 30°C. Może to być przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu. Jeśli musisz wyruszyć w podróż, rozważ wykorzystanie publicznych środków transportu. Jeśli podróżujesz samochodem podróżuj w dzień, nie podróżuj samotnie, informuj innych o swoim planie podróży. Używaj głównych dróg, unikaj bocznych dróg i skrótów.  Jeśli znajdziesz się na bezludnych obszarach leśnych lub rolnych, rozepnij dużą płachtę najlepiej jaskrawą na śniegu by zwrócić uwagę ratowników, lub samolotów ratunkowych, co pewien czas dawaj sygnały światłami i klaksonem. Jeśli śnieg uwięzi Cię w twoim samochodzie: zjedź z głównego pasa, włącz migające światła alarmowe i wywieś jaskrawą tkaninę na antenie samochodu lub przez okno; pozostań w swoim samochodzie by ratownicy mogli łatwiej Cię znaleźć. Nie wychodź z samochodu o ile nie masz w zasięgu widoczności budynków, w których mógłbyś znaleźć schronienie. Bądź ostrożny, odległość obserwowana poprzez zamieć śnieżną może być myląca, nawet niewielka odległość może być niemożliwa do pokonania w głębokim śniegu i zamieci. Wyłączaj silnik na dziesięć minut w ciągu każdej godz. w celu utrzymania ciepła i otwórz okno w celu wentylacji. Uchroni cię to przed zatruciem tlenkiem węgla. Okresowo usuwaj śnieg i lód z rury wydechowej. Wykonuj ćwiczenia w celu rozgrzania organizmu lecz unikaj przemęczenia. Ogrzewaj się przykrywając z innymi pasażerami wierzchnim ubraniem i kocami. Wymieniaj się z innymi w czasie snu. Jedna osoba misi stale czuwać by obudzić wszystkich, gdy zauważy nadchodzącą pomoc. Bądź ostrożny, nie nadużywaj akumulatora. Ogranicz zużycie energii, używaj światła, ogrzewania i radia zależnie od możliwości. W nocy włącz wewnętrzne oświetlenie, by ratownicy mogli Cię zobaczyć.

KATASTROFY BUDOWLANE  Opuszczając dom, mieszkanie wyłącz instalację gazową, elektryczną, wodną. Zabierz ze sobą dokument tożsamości i inne ważne dokumenty, żywność, koce, odzież, pieniądze. Zadbaj o to by dom opuścili wszyscy domownicy oraz sąsiedzi. Jeśli nie jest to możliwe z powodu zagrożenia lub przeszkód przy wyjściach lub na klatkach – spróbuj wyjść przez okno. Zachowaj szczególną ostrożność. Gdy nie masz możliwości opuszczenia domu: wywieś w oknie białe prześcieradło lub obrus – jako znak dla ratowników, że potrzebujesz pomocy. Gdy jesteś unieruchomiony: nawołuj pomocy, stukaj w lekkie elementy metalowe – ułatwisz ratownikom Twoją lokalizację. Gdy opuściłeś dom, mieszkanie: powiadom kierującego akcją ratowniczą o osobach z rodziny i sąsiadach, którzy zostali jeszcze w pomieszczeniach budynku, oraz o osobach, które aktualnie i na pewno przebywają poza domem (w pracy, szkole itp.). Jeśli posiadasz informacje pomocne w akcji ratowniczej, przekaż je niezwłocznie służbie ratowniczej. Nie wracaj na miejsce katastrofy, ani nie wchodź do uszkodzonego wypadkiem budynku bez zezwolenia służb budowlanych, które określają czy takie wejście jest bezpieczne. O ile doznałeś obrażeń zgłoś się do punktu pomocy medycznej; zgłoś swoje potrzeby do punktu pomocy społecznej. Jeśli jesteś świadkiem katastrofy budowlanej, niezwłocznie powiadom Straż Pożarną, Policję, Pogotowie Ratunkowe.